Jaunā Gaita nr. 247. decembris 2006

 

 

Ojārs Šteiners. Konfigurācija ar zilu. Akrils uz audekla. 120 x 170 cm.

 

 

Pagājušā gadsimta 50. gados ASV izveidojās abstraktās glezniecības virziens, apzīmēts par abstrakto ekspresionismu. Par šī virziena ievērojamākajiem pārstāvjiem un gandrīz vai elkiem tiek dēvēti amerikānis Polaks (Jackson Pollak) un Holandes emigrants de Kunings (William de Kooning). Raksturīgākā pazīme šim gleznošanas veidam ir brīva, intuitīva krāsvielas uzlikšana audeklam, pie kam gleznu izmēri parasti ir lieli un attiecīgie darbarīki (sarenes, ķelles, lupatu vīkšķi un krāsu podi) arī pienācīgos izmēros.

Čikagā šajā laikā savas mākslas studijas slavenajā Čikagas Mākslas institūtā (The Art Institute of Chicago) uzsāk vairāki latviešu izcelsmes mākslinieki, kas jau savās pirmajās izstādēs liecina par lielu abstraktā ekspresionisma ietekmi. Viens no šīs grupas pārstāvjiem ir Ojārs Šteiners, kuŗa glezna „Konfigurācija ar zilu” reproducēta šajā JG numurā. Otrs šīs grupas spilgtākais abstraktais ekspresionists Edvins Strautmanis (skat. JG190:2,35-42), kas mākslas zenītu sasasniedz darbojoties Ņujorkā, jau ziež savus audeklus Aizsaules darbnīcās. Tāpat šķīries no mums ir arī čikagiešu grupas vispusīgais abstraktās mākslas piekopējs un lieliskais dizainers Vitauts Sīmanis (skat. JG213:17, JG233:48, JG235:22, JG236:41-42).

Ojārs Šteiners dzimis 1927. gadā Alūksnē. Vācu laikā iesaukts gaisa izpalīgos. Pēc nonākšanas ASV, Ojārs tiek atkal iesaukts, šoreiz amerikāņu bruņotajos spēkos, lai cīnītos tālajā Korejā. Laimīgi atgriezies Čikagā, viņš iestājas turienes Mākslas Institūtā, ko absolvē 1957. gadā ar bakalaura grādu daiļajās mākslās (Bachelor of Fine Arts). Jaunā latviešu gleznotāja apdāvinātība tiek novērtēta, un viņam piešķiŗ stipendiju (Lathrop E. Ryerson Foreign Travelling Fellowship) studijām ārzemēs. Viņš apceļo Spāniju un Itāliju, tur studēdams gan renesanses mākslu, gan jaunākos gājienus modernajā mākslā. Atgriezies ASV, Ojārs turpina gleznot. Maize, protams, jāpelna kā komerciālam māksliniekam, bet finansiālā neatkarība palīdz gleznot kā pašam patīk, nav jākalpo mākslas tirgus prasībām, lai tikai varētu eksistēt no gleznu pārdošanas. Viņš turpina gleznot abstrakti un ar plašu vērienu, lielos formātos eļļas un akrilika krāsu technikās ar pastozu virsmas apdari un izteiktu kolorīta intensitāti, kur krāsa ir nevien matērija, bet arī daļa no garīgā, radošā procesa.

Kā mākslinieks pats deklarējis: Mani nenodarbina literāra gleznas tematika, bet galvenokārt krāsa, krāsu laukumu dinamiska sadale, ritms, virsmas apdare − otas triepiens, žests, mans individuālais rokraksts (Latvju Māksla, 1994, 20). Mākslinieks bieži piedalās amerikāņu un latviešu mākslinieku grupu izstādēs ASV, Kanadā un Latvijā. Ojāra Šteinera darbi atrodami vairākās sabiedriskās un privātkolekcijās, kā arī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā Rīgā.

 

Voldemārs Avens

 

 

Mākslinieks un vairāku dzejgrāmatu autors Voldemārs Avens ir JG redakcijas loceklis.

 

Jaunā Gaita