Jaunā Gaita Nr. 16, 1958. g. jūlijā, augustā

 

 

Indra Gubiņa, "Draugam nepiemērota sieva", stāsti un noveles, Vaidavas apgāds, 1958. g.

 

Daudz pasaldas, pavecas romantikas, īpaši atkārtotajās atmiņu ainās par pirmo mīlestību. - "Bija tāds silts, dūmakains pavasara vakars... Apsēdāmies zem bērza atpūsties. Atceros, runājām par dzeju, novirzīdamies uz mūžam veco un jauno motīvu - mīlestību. Viss ap mums bija tāda pavasarīga reibuma pilns... "

Vairumam stāstu pamatā savādas sagadīšanās. Stāstiņā "Labs ārsts" šai tendencei uzlikts punkts uz i: varonei slimnīcā pie dzemdībām palīdz ārsts, kas izrādās viņas pirmā mīlestība; vienā istabā ar viņu guļ sieviete, kas izrādās viņas nesen šķirtā vīra sieva; abām no viņa piedzimst meitas; ienāk slimnīcas māsa, tā izrādās ārsta sieva. Visus šos dīvainos, liktenīgos sagadījumus autore pasniedz steidzīgi, neizstrādātus, bez sagatavojuma, bieži atstāstīdama pagātnes formā. Šāda ātra notikumu nobēršana, ja nav stila izstrādājuma, ir vairāk informācija, žurnālistika, ne literātūra; nerunājot par to, ka lasītājam visu laiku jānokaujas ar nepaticamību.

Nepieņemami šķiet daudzi domu gājieni. "Protams, dzejniece ir kaut kas vairāk nekā aktrise." "Iet fabrikā strādāt, vai būt kādiem lordiem par kalponi? Nē, tas šķita par daudz viņas lepnajam raksturam. Viņa izlēma - ies pie Reija (apprecēsies)." Vai lepnu raksturu jebkāds darbs var apkaunot, piespiest izšķirties dzīves biedra izvēlē? "Redzēju, cik skatuves darbs ir smags, kā cilvēkam jāatsakās no savas tiešās būtības, un cik daudz liekulības tur mājo." - Diezi vai, teiksim, Ādolfs Kaktiņš vai jebkuŗš liels skatuves mākslinieks pievienosies, ka, strādādams skatuves darbu, atteicies no savas tiešās būtības? - Toreadors rakstīts ar lielo burtu (konduktors, pikadors). - Praksē gan tiesnesis tiesas spriedumu pasludina no tiesneša sēdekļa, nevis no apsūdzēto sola vai kaut kur apkārtstaigādams. - Pa laikam jādomā, ka autore raksta par lietām, kas pašai neskaidras un nezināmas.

Trūkst personības. Tāpēc arī valoda bez īpatnības un svaiguma, tikai žurnālistiski pieņemama. Salīdzinājumā ar pārējiem stāstiem labāk uzrakstīti Zelta medaļa un Zem liepas.

 

B.

Jaunā Gaita