Jaunā Gaita nr. 302. rudens 2020

 

 

Reinis Vējiņš (1995) pabeidzis Latvijas Kultūras akadēmijā Drāmas un teksta studijas, apmaiņas programmā Hamburgas Teātra akadēmijā studējis teātra režiju, pērn pabeidzis Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu maģistra programmu. Strādā kā režisors jauniešu teātrī un kā mākslas vēstures pedagogs vidusskolā. Bakalaura darbā uzrakstīta luga Saules meita. Turpina arī pēc studijām rakstīt stāstus un lugas, piedalīties meistarklasēs. Organizē un vada teātra mākslas projektus Latvijā un ārpus tās ASV, Austrālijā, Eiropā.

 

 

Reinis Vējiņš

JŪS, KAS TAPA PAR TU

 

Ir pavisam agrs rīts. Man ļoti nepatīk agri rīti. Modinātājs ir noskanējis tieši sešos. Atkārtojuma zvans zvanīs pēc piecām minūtēm. Vēl tikai piecas minūtes. Piecas. Klusums. Es guļu. Es ķeru sapni, bet tas aizbēg. Aizskrēja. Seši un piecas minūtes. Mans pozitīvais modinātājs ar Purvīša bērziem mani nobeigs. NO – BEIGS. Neticu. Kam lai es ticu? Trešo reizi zvana. Es aizpampušām acīm paskatos – bez piecām septiņi. Aizgulējos. Pēc pusstundas man ir darba intervija ar Viņu. Ceļos un skrienu, un mazgāju zobus, un izspļauju rīta nelabumu, un iepūšu smaržu, un zeķes, un krekls, un nē, šo nē un jā, tas der, un kurpes, un plānotājs, un atslēgas, un soma, un mētelis, un šalle, un esmu gatavs. Un. Durvis aizslēdzu ciet. Es nekad neatceros savas signalizācijas kodu. Es to esmu uzrakstījis ar zīmuli uz sienas, lai zagļi neieraudzītu. Kods: 0000. Reizēm man sajūk ciparu kombinācija. Pavisam aizmirsu. Latviskais karodziņš. To nedrīkst aizmirst. Tas nes man laimi.

Labdien! Vai drīkstu Jūs patraucēt? Es laikam nokavēju. Paldies Jums! Nē, es nedomāju viss. Pateicos Jums! Vispār – es gribu teikt tieši, ka es ilgāku laiku meklēju darbu. Kāpēc Jūs tā domājat? Pateicos! Es varētu par Jums teikt tieši to pašu. Ko? Nē, saprotams, ka es nepīpēju. Man ir izglītības dokumenti. Es Jums tūlīt tos parādīšu. Šeit ir vidusskolas apliecinošie dokumenti. Esmu mācījies Druvas vidusskolā. Šeit - Latvijas Universitātes filoloģijas fakultātes. Nē, es neesmu mācītājs. Jums tā liekas? Nē, tā man ir no tēva. Tā man palīdz atcerēties Dzimteni. Nav jau tā, ka es to aizmirstu ikdienas skrējienā, bet saprotiet pati. Jums noteikti, ka arī ir līdzīgi priekšmeti, kuriem Jūs pieķeraties. Nav? Nu jā, tas tiesa, katram savs. Citam vairāk, citam mazāk. Vispār man ir liela pieredze mārketingā. Es protu labi strādāt ar skaitļiem. Jā, Jūs neticēsiet, matemātika man skolas laikā ļoti padevās. Atzīmju izrakstu, diemžēl, nepaņēmu. Kā jau teicu, man padodas skaitļi. Labi protu rēķināt un skaitīt. Visu saskaitīt. Arī tās divas. Nē, es neesmu nepieklājīgs. Es pat reiz uzvarēju valsts olimpiādē. Nē, toreiz diploms kaut kur pazauda. Pusaudžu gadi. Atcerieties savus gadus. Jā, cik Jums vispār ir gadi? Uj…es tā nedomāju, vienkārši…Jūs izskatāties ļoti pievilcīgi! Trīsdesmit četri? Nē, es nedomāju, ka tas ir liels vecums. Ja salīdzina ar maniem divdesmit trijiem, tad varbūt. Vecums tikai daiļo – tā saka mana vecmāmiņa. Es negribēju Jūs aizvainot. Jā, es laikam, ka arī varētu izstāstīt par saviem skolas gadiem. Es gāju skolas korī, tad... Es sapratu, tur nav daudz ko stāstīt. Es noteikti, ka gribētu šo darbu. Man patīk strādāt vietējos uzņēmumos. Es teicu, ka mana māte un tēvs… Jums arī jauku dienu! Es gaidīšu no Jums ziņu! Paldies! Paldies Jums! Visu labāko!

Es domāju, ka atstāju labu iespaidu. Man vajag darbu. Man nav naudas, lai maksātu īri. Pēc divām dienām kārtējā rēķinu diena. Jāpasēž pie operas, ilgi tam nevajadzētu būt. Viņa teica, ka dos atbildi drīz. Sēžu. Aizlidoja viens putns. Sēžu. Tad aizgāja skudra. Sēžu. Tad pāris cilvēki. Sēžu. Gaidu. Sēžu. Sāk krēslot. Sēžu. Kļūstu nepacietīgs. Ceļos! Viņa teica, ka drīz! Es domāju, ka man līgums būs jāparaksta. Es nezinu, kur Viņa tik ilgi kavējas ar lēmumu. Bet ko tur domāt? Tur viss skaidrs. Zvana. Purvītis. Modinātājs. Nē, patiesi zvana. Viņa.

Mīļā, tev padot vīna glāzi? Man vienmēr gribējies tev pajautāt, kāpēc toreiz mani izvēlējies? Es toreiz biju pilnīgs iesācējs, meloju, ka ausis kūpēja. Tu manī patiesi ieskatījies no pirmā acu skatiena? Es tevī arī! Zini, ko es visvairāk nesaprotu? Kāpēc es tev meloju par matemātiku? Es nevarētu vadīt uzņēmumā mārketinga nodaļu. Tu man toreiz noticēji. Nu, tagad ir citādāk. Tagad es tik daudz nemeloju. Es arī tevi ļoti mīlu. Vispār nemeloju. Tu man netici? Ko tu gribi, lai es daru? Man nav nekas jāpierāda. Tas, ko es saku, ir pilnīga patiesība. Saprotams, ka man nav citas sievietes. Ak tā? Paskatīsimies! Vispār man nepatīk agrie rīti. Nekad tie nav patikuši. Kā var celties sešos? Kā vispār var celties pie gaiļa modinātāja? Labi, suņa! Es tev nepārmetu, es tikai tev skaidroju, ka man nav cita. Es negribu vairs runāt. IZ – BEI – DZ. Piedod man. Es aizrāvos. Tu man esi pati labākā un mīļākā sieviete. Skaistule. Ejam uz gultu? Jā, protams, ka es tevi gribu. Es tagad būšu...

Ui, Jūs mani pārbiedējāt. Labdien! Es neko nedaru. Es tulīt nosūtīšu piedāvājumu. Es esmu to sagatavojis. Nē. Nē. Es sameloju. Es īstenībā rakstu stāstu. Piedodiet, direktores kundze, es saprotu. Tas vairāk neatkārtosies. Es zinu, ka esmu jauns darbinieks. Paldies Jums! Es tūlīt sākšu strādāt pie piedāvājuma. Jums arī! Vai es varu Jūs uzrunāt uz tu, ja Jums, tas ir tev tā patīk?

 

 

Jaunā Gaita