Jaunā Gaita nr. 302. rudens 2020

 

 

 

 

Juris Kronbergs mūžībā

Nepārcietis smagu slimību, dzejnieks un tulkotājs Juris Kronbergs 2020. g. 6. jūlijā aizgājis mūžībā.

Juris Kronbergs dzimis Zviedrijā 1946. gada 9. augustā. Izaudzis mākslinieciskā ģimenē – tēvs bija gleznotājs Rūdolfs Kronbergs, māte – Strādnieku teātra aktrise Milda Karps. Daudzus gadus Kronbergu dzīvoklī kā apakšīrnieks dzīvoja Strādnieku teātra režisors, aktieris un teātra darbinieks Osvalds Murjānis. Mājas apstākļi vien jau deva cerības, ka Jura mākslinieciskos centienus, ja tādi uzrastos, neierobežos. Un tā arī notika. Vecāki Juri „nespieda” kļūt par ārstu, advokātu vai inženieri – tiekties uz kādu no latviešu trimdinieku iemīļotajiem amatiem, kas it kā garantēja materiālu labklājību un prestižu sabiedrībā.

Pusaudža gados Juris Kronbergs nopietni pievērsās mūzikai un literatūrai un Stokholmas universitātē studēja Ziemeļvalstu valodas un literatūras vēsturi. Spēlēja bungas un klavieres, kā arī rakstīja dziesmu tekstus „Saules Brāļiem”, rokgrupai „Dundurs” un „Prusaku ansamblim”. Novatorisks bija viņa 1970. gadā pašizdotais dzejoļu krājums „Pazemes dzeja”, kur 18 dzejoļi sakārtoti nevis grāmatā, bet uz vienas plakāta lapas abām pusēm.

Jura Kronberga atpazīstamību latviešu trimdas sabiedrībā iedibina piedalīšanās trimdas jauniešu organizētajā Nākotne 70 pasākumā 1970. gadā Toronto, Kanādā. Seko ceļojums pa Ziemeļameriku, kur viņš uzstājās ar vairākiem dzeju lasījumiem.

Juris Kronbergs bija Latvijas Sociāldemokrātu Strādnieku Partijas (LSDSP) biedrs un darbojās LSDSP Jaunatnes kopā. Viņš atbalstīja LSDSP viedokli, ka kontakti ar okupēto dzimteni ir veicināmi, reizē ieturot stingru stāju par brīvu, neatkarīgu un demokrātisku Latviju. Pateicoties Jurim Kronbergam, LSDSP ieguva telpas, jo viņš atvēlēja nelaiķa tēva mākslas darbnīcas lietošanas tiesības. Juris Kronbergs ieņēma daudzus sabiedriskus amatus, sākot no darbošanās Eiropas Latviešu Jaunatnes Apvienībā jaunības gados līdz vēlāko gadu darbam PEN-klubā un citur. Deviņdesmitajos gados strādājis kā diplomāts, ieņemdams kultūras atašeja amatu Latvijas vēstniecībā Zviedrijā. Juris Kronbergs 1998. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Kopš 1970. gadu sākuma viņš ir nemitīgi publicējis gan paša dzejas, gan tulkojumus, gan literatūras apskatus. Kronberga veikums, tulkojot latviešu autorus un panākot, ka tos ne tik vien iespiež zviedru apgādos, bet arī ierunā zviedriski audiofailos, ir patiešām apbrīnojams. Viņa ražīgums un lielās darba spējas atspoguļojas Zviedrijas Karaliskās bibliotēkas reģistrā, kur ar Jura Kronberga vārdu ir 109 ieraksti.

No kurienes nāca viņa enerģija un lielās darba spējas? Humora un viegluma aizsegā Juris Kronbergs bija disciplinēts mērķa cilvēks. Ārpus ģimenes viņa dzīves jēga bija literatūra un nelokāms mērķis – iepazīstināt zviedrus ar Latvijas vārdu un latviešu literatūru. Neapšaubāmi, Jura Kronberga devums latviešu kultūrā ir ievērības cienīgs, un nākotnē sagaidāmi daudzi pētījumi un zinātniski darbi.

Dusi pelnītā atpūtā, Juri, kas ilgi un stipri cīnījies par vārdu un valodu!

 

Lilita Zaļkalne

  

Zviedrijas latviešu apvienība aicina Jura Kronberga līdzgaitniekus, draugus un talanta cienītājus dalīties savās atmiņās un iesūtīt publicēšanai atvadu vārdus un atmiņu stāstus. Labprāt sagaidīsim un publicēsim gan īsus atvadu vārdus pāris teikumos vai rindkopās, gan izvērstākus atmiņu stāstus, tāpat noderēs fotogrāfijas un video materiāli. Lūdzam tos sūtīt uz <info@zla.se>.

Publicētos atmiņu stāstus var lasīt ZLA mājaslapā:
<http://www.zla.se/category/personibas/kronbergs/>

 

 

Foto: Agnese Blaubarde

Jaunā Gaita