Jaunā Gaita nr. 273. vasara 2013

 

Normunds Brūveris. Izprieca Čiltaunā / Chilling Out in Chilltown. 2002.
Eļļa, ogle, līmlente uz dēļa koka paneļa, 167,7 x 122 cm

 

 

 

Linda Treija

NORMUNDS BRŪVERIS: IEPAZĪSIMIES –

SLAVENAIS ČILLIJS VILLIJS

 

Čillijs Villijs (un es dubultos „l” rakstu apzināti, jo tā vien gribas mēli bezkaunīgi sarullēt, saucot viņu vārdā) ir ielavījies gandrīz visās mākslinieka Normunda Brūvera gleznās un kļuvis slavens. Viņš tur tagadiņ dzīvo, jo Brūveris ir radījis viņam varen interesantu apdzīvojamo vidi. Čillijs uzradās pēkšņi, pareizāk sakot, Normunds viņu atrada. Pēc aizbraukšanas no Latvijas (2000), Normunds pāris gadus dzīvoja Džersīsitijā (Jersey City, NJ) jeb Čiltaunā (Jersie City zināma arī ar iesauku Chill Town), mākslinieku komūnā Pirmajā ielā Nr. 111 (111 First Street Art Center), kurā tajā laikā bija apmetušies vairāki mākslinieki no Latvijas – Jānis Jākobsons, Zoja Frolova, Baiba Baiba, Artūrs Virtmanis, Romāns Korovins, Inga Tērauda. Vienā jaukā dienā Brūveris nejauši atrada kartona gabalu ar visai vulgāru dzejolīti par Čilliju Villiju. Tā nu Normunda līdz šim izteikti abstraktajās gleznās ienāca neparastais 21. gs. cilvēciņš. Atrastais varonis gan bija gribējis tik „čillot aut”, bet Brūveris izdomāja, ka nebūs nekāda slaistīšanās apkārt un pielika viņu pie darba. Radās pirmā glezna ar Slaveno Čilliju Villiju Izprieca Čiltaunā / Chilling Out in Chilltown (2002, skat. 39. lpp.). Bildē tika iemūžināts atrastais vēsturiskais kartona gabaliņš ar dzejoli, un šī anonīmā literārā gara darba izsaucieni un rindiņas tika iegleznotas lieliem burtiem, kā arī iezīmēta bulta ar uzrak­stu Way to 111, norādot tā atrašanas vietu. Bildē Čillijs ir pagrābis vienā rokā čili piparu, savukārt otra roka, gara un zilganas nokrāsas, stiepjas āra no viņa lodes formas galvas pēc vārda ART. Jāsaka, ka sākuma gados Čillijam ir retāki un švakāki zobi, bet jau vēlākās gleznās un grafikās Normunds viņam ļauj atiezt muti īsti amerikāniskā, balti zobainā smaidā vai kliedzienā. Čillijs Villijs, šis mazais, negantais vīriņš bez biksēm ar pliko apakšpusi, kas ir mūsu nevainīgākā un patiesākā daļa, bet ar uzvalkā un šlipsē ietērptu augšpusi, kas savukārt simbolizē melīgo un negatīvo mūsos, Brūvera mākslā attaino cilvēka duālo dabu.

Savās gleznās Normunds iekļauj daudz dažādu metaforu, aizguvumu un novērojumu. Viņš aizņemas no visa kā – filmām, arhitektūras, klasiskās un modernās māk­slas, teātra, vēstures, fotogrāfijām, paša un citu dzīvēm. Mākslinieks ļauj Čillijam tikties ar Pikaso un kailām sievietēm zem Eifeļtorņa un baltā miera baloža spārniem (Slavenais Čillijs Villijs satiek Pikaso un kailas sievietes / Famous Chillie Willie Meets Picasso and Nude Women), iejusties uz Karavadžio (Caravaggio) gleznas skatuves Dāvida ādā – viņam rokā nogrieztā Goliāta / Normunda galva (Izrādes beigas / End of the Play) vai arī pašaudīties 99 centu veikalā (Slavenais Čillijs Villijs šauj 99 centu veikalā / Famous Chillie Willie Fires in 99 Cent Store). Ir reizes, kad Normunds liek slavenajam Č. V. arī paciest. Čilliju meklē Federālais izmeklēšanas birojs (FIB meklēšanā / Wanted by FBI). Viņš tiek sagriezts uz picas kā dekorējums kopā ar zaļās paprikas ripiņām (Visu laiku lielākā pica / The Biggest Pizza Ever) vai atgriezts vaļā ar drēbnieka šķērēm uz sekcijas galda (Inkvizīcija / The Inquisition). Slavenība ir pabijis cietumā [Viss ir beidzies (Cietums) / Everything Is Broken Up (Prison)] un tur arī lūdzies pēc žēlastības [Lūgšana pēc žēlastības (Nevainīgais) / Pray for Mercy (Innocent)]. Normunda Brūvera medicīnas centrā ir izdarīts rentgenuzņēmums, kurā var redzēt Čillija galvā un ķermenī visai daudz svešķermeņu – lodes, šķēres, nazīti (Slavenā Čillija Villija rentgenuzņēmums / X Ray of Famous Chillie Willie). Mazais vīriņš ir paspējis pārtapt par pāvestu, kas aizraujas ar laicīgiem žurnāliem (Pāvests Slavenais Čillijs Villijs Inocents XIII / Pope Famous Chillie Willie Innocent XIII), par mazu kundziņu, kurš plikumus aizsedz ar skuju zariņu, bet uz galvas nēsā eleganto katliņu un zobos ir iespraudis cigāru (Kundziņš / Lord) un pabijis kompānijā ar pašu Ļeņinu (Sarkano kaklasaišu partija / The Red Tie Party) un (Kurš labāks / Who’s Better).

Čillijs Villijs ir mūsu sabiedrības spogulis, tāpēc, to atainojot, politkorektums nav vietā. Čillijs atļaujas laist pa vējam baltu papīra lidmašīnīti, kad pretējā gleznas stūrī zemē gāžas degoša lidmašīna (Kā no zila gaisa / Out of Blue), „paņemt” bālu meiteni no mugurpuses sava „fitnesa” līmeņa uzlabošanai (Vingrinājums uz krēsla / Exercise on Chair), un arī iepriekš minētais pāvesta Čillija portrets ir tapis laikā, kad katoļu baznīca noņemas ar visāda veida skandāliem. Normunda mākslā smieklīgais ar nežēlīgo iet roku rokā (kā mēs to varam redzēt ik uz soļa – ziņās, bērnu „multenēs”, filmās un galu galā arī pašu dzīvē), tomēr mākslinieks nezaudē savu nopietnību, asprātību un gleznieciskumu.

Viņš brīvi un virtuozi glezno ar eļļas un akrila krāsām uz liela formāta audekla, koka planšetēm, bet reizēm veido arī kolāžas un grafikas. Jāpiekrīt mākslas kritiķim Vilnim Vējam, ka Normunds Brūveris drīzāk pārstāv opozicionāru, izmirstoši modernu mākslinieka tipu, kas joprojām dara, kā pašam iepatīkas [1]. Mākslinieks glezno un dara to, ko viņam gribas un kas viņam šķiet nozīmīgs – tā mūsdienu komercializētajā un „pareizajā” kultūras vidē ir absolūti apskaužama un slavējama lieta. Pirms diviem gadiem Čillijs devās iekarot Latviju ar Normunda Brūvera personālizstādi Slavenais Čillijs Villijs Rīgākim? laikmetīgās mākslas centrā (2011.17.XII-2012.29.I). Tapa interesants izstādes katalogs, kuru var apskatīt elektroniski māk­slinieka un arī kim? mājas lapās. Tā veidošanā tika pieaicināta vēl viena dumpīga dvēsele – Edmunds Frīvalds, kurš papildināja Brūvera darbus ar īsiem stāstiem un interpretējumiem, dodot skatītājam iespēju palūkoties uz mākslas darbu no cita skata punkta.

Čillijs ir uzvilcis kovboja zābakus, apjozies ar pistolēm un nonācis tūkstoš reižu kovbojfilmu ainās izmantotajā Monumentu ielejā (Monument Valley) (Filmas beigas / End of Film, skat. 75. lpp.). Ir nežēlīga saule, zilas debesis un asinssarkans tuksnesis. Interesanti, vai Čillijs padzīvosies great western uzņemšanas laukumā vai pārlēks kādā film noir kadrā? Kurp viņš dosies tālāk? Sekojiet Slavenā Čillija Villija piedzīvojumiem!

 

Informācija tīmeklī:


<http://normundsbruveris.com>
<http://tinyurl.com/Chillijs1
<http://tinyurl.com/Chillijs2
<http://tinyurl.com/Chillijs3>
<http://tinyurl.com/Chillijs4>


 

[1] Vilnis Vējš. „Latviešu amerikāņu sapnis”. Normunda Brūvera izstāde „Slavenais Čilijs Vilijs Rīgā”. Kultūras Diena 2011.28.XII.

 

 

Jaunā Gaita