Jaunā Gaita nr. 265. vasara 2011

 

 

Linda Treija

BAIBA BAIBA – ANATOMIJAS KLASE

 

Anatomijas galvenās pētīšanas metodes ir apskate, iztaustīšana un preparēšana. Baibas māksla savā ziņā ir sevis un apkārtnes preparēšana. Anatomijas ainavās (sērija Different Anatomy Lesson 1&2) caur muskuļu šķiedrainajām ielejām tek asinsvadu upes un tērcītes, koka lapotnes kā plaušas atdalās no artērijas stumbra, lidojošas mutes, pukstošas sirdis kontrastaini iezīmējas kā gaismas objekti melnajās debesīs. Botāniskas formas tiek veidotas no orgāniem, muskuļu šķiedrām, cīpslām un asinsvadiem – ziedi, kas plaukst visās krāsās, muskuļu stiebri, kas izstīdzējuši pret sauli un atvēruši savus acu ābolus/ziedus, vai asinsvadi un kapilāri, kas iztamborē koka sarežģīto zaru tīklu.

Baiba zīmē darbus sērijās. Tas liek vēl vairāk pārliecināties par to, ka viņa sev interesējošas lietas, emocijas un domas pēta un apskata no vairākām pusēm, preparē vai „iztausta“ ar zīmuli un pindzeli. Māksliniece saviem tipāžiem par modeli visvairāk izmanto sevi, gan spēcīgi izmainot ārējo veidolu pēc vajadzības. Viepļi, izbolītās acis, krunkas, tauku krociņas, pārspīlētas pozas darbojas kā zīmējuma idejas nesēji. Tie nav komfortabli, glīšumglīti attēli – drīzāk kaut kas drusku neirotisks, viegli biedējošs, bet reizē intriģējošs. Zīmējumu koptonis atsauc atmiņā film noir (zīmīgi, ka tas sasaucas ar sērijas Ink-Noir nosaukumu) noskaņu. Spēļu kāršu komplektā (galerijas „Istaba“ projekts, 2005) „karaļu“, „karalieņu“ un „kalpu“ izteiksmīgās mīmikas izraisītais smaids vien nodotu spēlētāju, kādas kārtis ir viņa rokās. Kreica „karaļa“ sejas izteiksme un pār pliko galvasvirsu pārķemmētā matu šķipsna atsauc atmiņā brāli Teodoru no 1939. gadā uzņemtās filmas Zvejnieka dēls. Gandrīz visi tēli šajā kāršu komplektā liek sajust aizvadītā gadsimta 30. gadu garšu, un arī pašas kārtis ar mākslinieciski veidoto apbružātību, nodzeltējušā papīra toni un grafisko līnijas eleganci, manās atmiņās saistās ar vecajām Atmodām un lietiņām no krustmātes „ulmaņlaika“ kumodes. Sērijā Emoticons (self-portraits) uz baltās papīra lapas kā paskaidrojošas, simboliskas zīmes darbojas acis, deguns un mute. Tāpat kā smiley faces, ko lietojam rak­stot e-pastus vai īsziņas, šie sejas fragmenti strādā kā emociju un pārdzīvojumu izteicēji.

Daudz maigāki, liriskāki ir zīmējumi no sērijas Pipe-dreams. Sapinušies kā tādas dārza laistīšanas šļūtenes, sapņu pavedieni vijas mezglu mezglos caur sapņu miglu. Lēnām ar acīm sekojot līnijām kā smalkām pīpes dūmu strūkliņām, var nonākt vieglā transā. Pelēcīgi brūnganie toņi un izsmalcinātās gaismēnu pārejas pastiprina mistisko sajūtu – sajūtu, kad neesam vairs noteicēji, kas sapņojot notiek ar un ap mums.

Baibai ir izcila tonālā un līnijas izjūta. Viņas zīmējumi ir elegantas, perfekti nostrādātas grafikas. Tas viss ir panākts ar akvareļu un guašas tehniku. Viņas profesionalitāte ir lieti noderējusi veidojot apdrukas un dizainu kompānijām Ralph Lauren, American Eagle, Donna Karan, Woolrich u.c. Filigrānais zīmējums un savdabīgais skatījums palīdzējis radīt brīnišķīgas ilustrācijas tādām grāmatām kā Franču lirika 19. gadsimtā (Rīga: Omnia Mea, 2004), Kārļa Skalbes Le Moulin du Chat (Rīga: Omnia Mea, 2005), spāņu pasakas Brīnišķā pērle (Rīga: Omnia Mea, 2006). Scenogrāfijas jomā viņa ir gleznojusi dekorācijas Daga Fitča (Doug Fitch) miniatūrteātra izrādei Peter and the Wolf (and the Duck!) (2007) un pēdējo divu gadu laikā veidojusi zīmējumus dekorācijām Brodvejas mūziklā Spiderman – Turn off the Dark (Zirnekļcilvēks). Interesants projekts ir bijis zīmējums Eduarda Getaca (Eduard Getaz) īsfilmai Dr. Freud‘s Magic Powder (Freida maģiskais pūderis, 2009). Māksliniece piedalījusies izstādēs Ņujorkā, Ņūdžersijā, Tokijā un Seulā. Pagājušajā vasarā (2010) Baibas pirmo personālizstādi Latvijā No sirds jeb iedomu, baiļu un skaistumkopšanas salons varēja apskatīt galerijā „Istaba“.

Baiba Baiba ir beigusi Jaņa Rozentāla Māk­slas vidusskolu (1988) un Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu (1994). Jau daudzus gadus Baiba dzīvo un strādā Ņujorkā, lielās pilsētas mazajā dzīvoklītī, radot savas Ink-Noir grafiskās pērles. Lasītājam ir iespēja apskatīt un izpreparēt Baibas zīmējumus interneta mājas lapā: <http://baibabaiba.com>  .

Jaunā Gaita