Jaunā Gaita nr. 252. marts 2008

 

 

 

ATSKATI, UZSKATI, IESKATI

Gundars Ķeniņš Kings. Raksti veiksmīgiem cilvēkiem: Atskati, uzskati un ieskati nākotnei. Rīgā: Biznesa Partneri, 2007.

Atzīšos uzreiz – esmu pieskaitāma Gundara rakstu darbu cienītāju saimei, jo nav daudz latviešu, kas prastu tik loģiski, vienkārši un saistoši rakstīt. Arī vispusīgu zināšanu un pieredzes retajam ir tik daudz, bet vēl mazāk ir to, kas grib un var savu pieredzi nesavtīgi citiem nodot. Mans „rāmis” – padomju Latvijā uzaugusi četrdesmitgadniece, bet ar rietumu izglītību ekonomikā, mācībspēks augstskolā. Tātad – no sava, savu bērnu un studentu skatupunkta mēģināšu lūkoties, savas domas sagrupēt, nepārstāstot, protams, rakstu saturu.

Pats labākais – grāmatu var lasīt ikviens. Iepriekšējas zināšanas mikro vai makroekonomikā nav nepieciešamas – uzrakstīts saprotami un interesanti. Un tas ir ļoti būtiski Latvijā, kur liela daļa grāmatu ir un joprojām tiek rakstītas ļoti smagnējā un garlaicīgā stilā, īpaši lietišķo un zinātnisko darbu jomā. Grāmatas, kuŗas no brīva prāta neviens nelasa.

Ērts ir principiālais dalījums: atskati, uzskati un skati nākotnei. Lasītājiem visā pasaulē vērtīgi būs tie raksti, kuŗos salīdzinātas dažādās „pasaules” – pirms un pēcpadomju laika Latvijas, patreizējā Latvijas un Rietumu pieredze. Atskatu daļa ir interesanta, ja ir laiks mierīgi lasīt un par bijušo padomāt, paralēles vilkt un likumsakarības meklēt. Ar nākotnes skatiem jau vispār tā ir, kā dziesmā dzied: kā pa miglu. Šis laiks ir dīvains, un maz varam saskatīt īstā laikā. Globālais gan grauj, gan nebijušos augstumos paceļ individuālo. Lielražotāji apvienojas, bet plaukst arī nišas biznesi, sajaucas mentālās un nacionālās tradicijas. Daļa pēc būtības sasaucas ar jau iepriekšējās nodaļās lasīto. Vienā ziņā esmu ar profesoru Gundaru Ķeniņu Kingu vienisprātis – jātur acis vaļā un jācenšas pārņemt noderīgo.

Man, un iespējams arī ļoti daudziem citiem Latvijā, no šīs grāmatas patlaban vissvarīgākie šķiet „praktiskie raksti”, kas visvairāk attaisnos šīs grāmatas iegādi.

Cenas ceļas – ar vieglu smaidu, bet nopietni un pamatoti par procesiem, kas Latvijā dzīvojošajiem nav patīkami un biedē, jo sveši – nav iepriekš piedzīvoti, taču ir pasaulē zināmi. Katram sava taisnība – par sava un visu kopējā labuma līdzsvarošanu. Labi uzrakstīts par problēmām ar taisnīguma un atbildības izpratni Latvijā (tik labi, ka brīžam pat sāpīgi lasīt). Tās ir lietas, kas vienā dienā nemainās. Bet – ja par tām nedomā un nerunā, tad ne tik nemainās. Nodrošināt savu nākotni – pēc būtības loģisks un ļoti praktisks turpinājums abiem iepriekš minētajiem. Skaidri un konkrēti par to, ka katrs pats ir atbildīgs par savu nākotni. Latvijā šī doma vēl nav populāra un pārdomāti uzkrājumi veidojas daudz lēnāk, nekā aug materiālā labklājība. Arī man apkārt ir ne mazums cilvēku, kuŗi dzīvo tikai šodienai, bet pēc tam, droši vien valdību un ko tik vēl vainos – kad pensijas būs mazas... Pats labākais – raksts nāk īstajā brīdī, kad dažādi savas nākotnes nodrošināšanas veidi Latvijā kļūst pieejami, to reklāmas uzbāzīgas, bet mums pašiem te vēl nav ne īsti zināšanu, ne pieredzes. Dekāna piezīmes – tiem, kuŗi grib labāk izprast augstākās izglītības sistēmu. Labs pārskats gan par būtību, gan ASV pieredzi. Noderēs gan potenciālajiem studentiem, gan jau esošiem mācībspēkiem un administratoriem. Kopējais vērtējums – nešaubīgi pozitīvs, bet ir arī dažas lietas (un gaužām prozaiskas), kas būtu pārdomu vai rīcības vērtas uz priekšu raugoties – tālab jau arī es savu pārdomu virsrakstā liku Gundara grāmatas nosaukuma otro daļu. Tāpēc es šo grāmatu gribu vēl un vēl lasīt, bet (1) skatos Gundara Latvijā jau iznākušo grāmatu kaudzīti un domāju divējas domas – no vienas puses – ir patīkami rokā turēt labu iesējumu cietos vākos, no otras – tas būtiski paaugstina cenu, un tad gribas ko vairāk pretī, ne tikai pēc būtības labu saturu. Mīkstie vāki būtu lētāki. (2) Kaut esmu ideāliste un grāmata pēc būtības man ļoti patīk, mēģinu skatīties arī praktiski un tāpēc baidos, ka tieši cenas dēļ Latvijā daudzi to nenopirks (ap Ls10 nav ierasta cena grāmatai Latvijā). Un otrādi – tie, kas nopirks, var būt nemierā ar prozaiskajām ķibelēm, proti, nezinu, kā tapa raksti, bet šķiet, ka vietumis pietrūkst „redaktora stingrās rokas” – ne visur doma skaidri līdz galam formulēta, ir vietas un lietas, kas atkārtojas. It kā jau rakstu krājumā tas ir pieļaujams, bet tomēr – apjomu varēja uz pusi vai vismaz par trešdaļu samazināt. Piedevām vēl viena nodeva steigai – drukas velniņi brīvībā tikuši vai korektoram roku raustījuši – kļūdu un kļūdiņu ir vairāk nekā gribētos cietvāku grāmatā redzēt.

Ir jau tā, kā Gundars pats sākumā norāda – tā nav mācību grāmata. Tā nesatur receptes vai formulas. Tās ir viņa pārdomas, kas var dot jaunas, vērtīgas idejas un rosināt lasītāju pārdomas. Viena lieta man ir skaidra – turpināšu ik pa brīdim šķirstīt pati un likšu arī citiem lasīt.

Ieva Kalve

Dr. Ieva Kalve (kalve@apollo.lv) ir populāra lektore un pazīstama konsultante uzņēmumu vadības lietās Biznesa augstskolā “Turība”, šimbrīžam Fulbraita (Fulbright) stipendiāte Savienotajās Valstīs

 

Jaunā Gaita