Jaunā Gaita nr. 241, jūnijs 2005

 

 

VAI TIKAI KRIMINĀLROMĀNS?

Ilze Berzins. Kolka. Ottawa, Canada: Autores izdevums ( ilzeberzins@hotmail.com ), 2004. 260 lpp.

Kriminālromāni ir modē, un Ilze Bērziņa veikli izmanto šo žanru pati saviem mērķiem. Parasti kriminālnoziegumu izmeklētājs ir gudrs, veikls, bieži arī izskatīgs. Paretam ir arī noziegumu izmeklētājas - ar tām pašām skaistajām īpašībām. Bet Bērziņas romāna darbības centrā ir resna, sabiedrībā neiederīga alkoholiķe Dominique, iesaukta par Birdie. Ar augiem, puķēm dārzā, suņiem un kaķiem viņai ir labākas attiecības nekā ar cilvēkiem. Viņa dzīvo viena no vecākiem iemantotā mājā Kanādas galvaspilsētā Otavā. Tā kā vecāki viņai ir atstājuši nedaudz naudas, Dominique nav spiesta strādāt. Tāpēc viss laiks paiet, koncentrējoties uz savām sajūtām, no kuŗām pati galvenā ir bailes, jo ap viņu visu laiku norisinās kaut kas neizprotams - cilvēki pazūd, paziņām ir mīklaina pagātne un noslēpumainas ir viņu gaitas. Dominique pati melo pie katras izdevības, vajag vai nevajag. Romānā, kas risinās Otavā, pakāpeniski augoša mīkla ir vārda „Kolka” nozīme.

Angļu valodā parādās arvien vairāk grāmatu, kuŗas rakstījuši latviešu izcelsmes autori. Ilze Bērziņa ir viena no tiem, kas, līdzās citiem motīviem, savā darbā iepin latviešu pieredzi, piemēram, paaudžu atšķirības, alkoholiķa domāšanas veidu. Arī traktē Kanādas sabiedrību, globalizāciju jeb saites ar citām zemēm u.tml. Viņas stāstījums ietērpts raperiem saprotamā valodā, nevairoties no angļu valodas „četrburtu” vārdiem. Minēti arī Jāņi un Melnais balzāms. Kad savieno nesavienojamo, franči saka tour de force.

Mūsu zemeslode ir gandrīz apaļa, tāpēc jebkuŗš punkts var tikt uzskatīts kaut kam par centru. Latviešu lasītājiem būs viegli pieņemt Kolkasragu par Eiropas ģeogrāfisko centru, kā arī izprast atsaukšanos uz Jāņiem. Galvenais ir atrast saprotamus, atbilstošus simbolus, kuŗus var lietot gan latviski, gan arī angliski. Dominique jeb Birdie māsa Cinda apmeklē garīgu pārdomu nometnes (angl. retreat), bet viņai pašai tās aizstāj Kolka.

Anita Liepiņa

Jaunā Gaita