Jaunā Gaita nr. 241, jūnijs 2005

 

 

FILMA PAR PREZIDENTIEM

Režisores un producentes Dzintras Gekas 50 minūšu gaŗā filma Amats Nr. 1 - Valsts Prezidents (2004, Ērika Lansa scenārijs), kas veidota ar Latvijas Nacionālā kinematogrāfijas centra atbalstu, veltīta visiem sešiem neatkarības laika pirmā amata pildītājiem - viņu raksturiem, mērķiem, panākumiem. Bet pats galvenais uzsvars likts uz prezidentes Dr. Vairas Vīķes-Freibergas darbu, sniedzot arī nelielu ieskatu viņas bērnībā - Latvijas atstāšanas un bēgļu laikā Vācijā.

Ļoti veiksmīgi režisore pārlec no stāsta par prezidenti uz bijušajiem prezidentiem un atkal atpakaļ. Piemēram, no filmas kadriem, kur Vaira Vīķe-Freiberga redzama kopā ar viņas priekšgājēju Gunti Ulmani atklājot pirmā Latvijas prezidenta Jāņa Čakstes pieminekli Jelgavā, pēkšņi Geka pārlec uz citu laiku, pievēršoties Čakstes darbam, dzīvei, ideāliem. No 2003. gada Dziesmu svētku momenta, kad prezidente, pacēlusi rokas, aicina dziedātājus un klausītājus saukt līdzi - Mēs esam stipri! un Latvija, Latvija! - režisore pēkšņi pārlec uz melnbaltiem vēsturiskiem kadriem, kur Kārlis Ulmanis pagājuša gs. 30. gados teic tautai uzmundrinošu runu gandrīz tādiem pašiem vārdiem, kam seko tautas ovācijas Lai dzīvo! Lai dzīvo! Un kaut kas līdzīgs pārejā no vēsturiskās vienkrāsainās filmas, kur prezidents Alberts Kviesis klausās bērnus tautas tērpos, dziedot tautasdziesmas, uz Vairas Vīķes-Freibergas stāstījumu par viņas vaļas prieku ļoti retajos brīvajos brīžos - nodoties tautasdziesmu pētniecībai. Šāda virzīšanās no krāsainā uz vienkrāsaino un atkal atpakaļ, no tagadnes uz pagātni un otrādi, skatītājos rada interesi par visiem prezidentiem, par viņu personībām, cilvēciskajām īpašībām, viņu spēku un vājumu, viņu attieksmi pret „amatu nr. 1”.

Šo filmas skatītāju mazliet traucēja tuvplānā uzņemto Vairas Vīķes-Freibergas un Gunša Ulmaņa seju mikroskopiskās detaļas - dabā taču otra cilvēka seju tik tuvu nepēta. Arī aizmugures skaņu asums brīžiem likās pārāk skaļš. Varbūt finanšu trūkuma dēļ nebija iespējams šādu troksni notušēt?

Interesanti salīdzināt Dzintras Gekas filmu ar nesen redzēto Ritas Dirses filmu Madame President, ko rādija Canadian Broadcasting Company (CBC). Abas filmas ļoti atšķirīgas. Dirses filmas nosaukums gandrīz nelikās piemērots, jo filma maz rādija prezidenti kā svarīgā amata pildītāju, bet gan vairāk kā privātu personu. Turpretī Dzintras Gekas filma pilnīgi atbilst nosaukumam.

Filma Amats Nr. 1 - Valsts Prezidents varētu būt vērtīgs Latvijas vēstures mācību materiāls skolām Latvijā un arī ārpus tās, vērtīgs informācijas avots arī pieaugušiem, kuŗi nav daudz interesējušies par Latvijas prezidentiem pagātnē, vai arī paspējuši tos aizmirst. Filma ir pieejama arī latviešu valodas nepratējiem - ar titros angļu valodā pārtulkotām intervijām.

 

Astra Roze

Jaunā Gaita