Jaunā Gaita nr. 228, marts, 2002

 

Astrīda Prestone. Āboli. 1995

190 x 125 cm. Eļļa uz audekla

 

GLEZNOTĀJA ASTRĪDA PRESTONE

ASV Rietumkrastā, dūmakainā Losandželosas pievārtē, dzīvo un glezno amerikāņu mākslas pasaulē pazīstama latviešu izcelsmes māksliniece Astrīda Prestone (Astrid Preston). Viņas darbu izstādes komentētas amerikāņu mākslas žurnālos, galeriju un muzeju katalogos. Māksliniece dzimusi 1945. gadā Stokholmā, ieguvusi bakalaura (B.A.) grādu angļu literatūrā Kalifornijas Universitātē (University of California, Los Angeles) 1967. gadā un prestīžo Nacionālo Mākslas Fonda stipendiju (Artist Fellowship, National Endowment for the Arts) 1987. gadā. Prestone sarīkojusi patstāvīgas solo izstādes un piedalījusies ievērojamās grupu izstādēs jau sākot ar 1974. gadu. Ar izcilu technisko varēšanu apdāvinātā māksliniece stila ziņā atgādina mūsu pazīstamo gleznotāju Latvijā Miervaldi Poli, izņemot to, ka Prestonei neinteresē attēlot cilvēkus, bet, kā viņa saka, koks var būt cilvēka vietā. Līdz fotoreālismam novestā gleznošanas technika tomēr nav patiess fotoreālisms. No dabas ņemtie gleznu elementi, sastinguši savā realitātes formā, nav fotografiski attēli, bet gan mākslinieciski izvietoti elementi pēc mākslinieces gribas un izplānotā dizaina. Gleznu attēli nekādā ziņā nav acīm skatītas dabas kopijas. Arī atsevišķie dabas elementi (koki, puķes, putni, augļi) ir mākslinieces radīti un noformēti. Tie ir kā sasaluši īstenības momenti.

Pēdējo gadu darbos var saskatīt arī sirreālisma ietekmi. Kā piemērs noder 1995. gadā gleznotais darbs Citronkoks, kuŗā koka zaros pakārti dzeltenie citroni pretstatīti turpat zaros pakārtām mazām glezniņām ar tikai māksliniecei zināmu simboliku. Gleznu formāti Prestonei bieži nelieli (10x15 cm), bet ir arī lielformāta gleznas, piemēram, tas pats Citronkoks, kuŗa izmēri ir 125 x 190 cm. Plašo dabas panorāmu gleznojumos var vērot amerikāņu Hadsonas skolas peizāžistu ietekmi, kur uz gleznotas panorāmas mijas rūpīgi izvietoti koku puduri un birztalu grupējumi. Kompozicionālā gleznu uzbūvē māksliniece daudz eksperimentējusi ar gaismas elementu, kam bieži piešķirta skatuviski dekoratīva loma. Citos darbos turpretim parādās migla un tāluma aizplīvurotība, kas savukārt atgādina Latvijas mākslinieces Līgas Purmales mistiskas miglas apdvestos dabas skatus.

Vērojot Astrīdas Prestones darbu attēlus nevar pateikt, vai tie radušies Kalifornijā, Zviedrijā, Itālijā vai pat Ķīnā. Tiem nav reģionālu īpatnību. Tie liekas ģenētiski vispārēji. Pati māksliniece atzīst, ka viņas glezniecība ir jaunas īstenības radīšana. Māksliniece nenoliedz, ka gleznu elementu studijām tiek izmantoti fotografiski attēli no dažādiem avotiem. Astrīda Prestone ir apdāvināta skatu gleznotāja, kuŗa rada konstruētas ainavas, kam dabā nekā līdzīga neatrast.

Voldemārs Avens

 

Jaunā Gaita