Jaunā Gaita nr. 217, jūnijs 1999

Ilmārs Rumpēters. Sieviete naktī. Eļļa

124.5 x 91.5 cm. 1998

Ilmārs Rumpēters, daudzo JG vāku autors, ir ne tikai pazīstams kā dizainers, bet arī kā gleznotājs un mākslas fotogrāfs − portretists. Deviņdesmito gadu sākumā viņa trimdas mākslinieku lielformāta portreti bija skatāmi solo izstādē Latvijas Foto kluba galerijā Mārstaļu ielā, Rīgā.

Ilmārs Rumpēters dzimis 1929. g. 9. martā Daugavpilī. Pēc tēva iecelšanas par senatoru, ģimene pārceļas uz galvas pilsētu un Ilmāra skolas gaitas un agrā jaunība tiek pavadīta Rīgā. Liktenis lemj, ka kaŗam tuvojoties, 15 gadus vecais Ilmārs, kopā ar ar tēvu nonāk Vācijā. Pēc „dīpīšu” gaitām un latviešu vidusskolas Blombergā Rumpēters nonāk Ņujorkā, respektīvi Ņudžersijā. Ilmāram jādien ASV armijā. Pēc dienesta beidz Ņuarkas mākslas skolu kā ilustrators, gleznotājs. Blakus dizainers darbam Ņujorkā netiek aizmirsta sirdslieta − glezniecība. Ilmārs piedalās latviešu kopizstādēs ASV un Rīgā un sarīko arī personālizstādes Bostonā, Milvokos, Katskiļos un Ņujorkā.

Ilmāra Rumpētera gleznošanas veids ir akadēmiski korrekts. Gleznu uzbūve izsvērta, izdomāta, parasti abstraktā tvērumā. Emocijas, kādreiz spēcīgākas, citreiz bālākas, pagleznotas zem krāsu un šķīdinātāju lazējumiem. Krāsu zieds Ilmāra gleznās krāšņi saskanīgs. Ja darbos manāms kāds „zemteksts”, tad tas dažreiz erotiskas dabas.

V.A.

 

Jaunā Gaita