Jaunā Gaita nr. 194/5, decembris, 1993

 

Gerda Roze. Krustceļi. 107 x 91 cm. Akrils.

PAR GERDU ROZI

Latviešu gleznotāja un grafiķe Gerda Roze dzimusi 1925. g. Rīgā, kur beigusi 1. Valsts ģimnāziju. Pēc kaŗa Vācijā studējusi Minchenes Maksimiliana Universitātē, bet pēc ieceļošanas ASV piecdesmitajos gados Kolumbijas Universitātē Ņujorkā, 1960. g. iegūstot B.S. grādu socioloģijā un ekonomijā. 1961.-1963. g. maģistratūras studijas (mākslas vēsture) Ņujorkas Universitātē. 1964.-69. g. mācījusies Mākslas Studentu līgā (Art Student League) Ņujorkā, bet pēc tam 14 gadus Donalda Pīrsa (Pierce) privātstudijā Vestbesā (Westbeth) Ņujorkas pievārtē. Astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados papildinājusies glezniecībā un grafikā meistarklasēs, darba simpozijos un vasaras kursos vairākās ASV austrumkrasta mākslas augstskolās.

Kopš 1979. gada Gerda Roze sarīkojusi deviņas personālizstādes un piedalījusies daudzās grupu izstādēs, galvenokārt Ņujorkas un apkaimes mākslas galerijās. Atsaucoties Arnolda Treiberga un Fridricha Milta aicinājumam, jau daudzus gadus piedalās Ņujorkas D.V. mākslinieku kopas un Ņujorkas latviešu mākslinieku grupas ikgada izstādēs.

Gerda Roze ir Amerikas Latviešu mākslinieku apvienības, National League of American Pen Women un vēl citu amerikāņu mākslinieku organizāciju biedre. Par savu mākslinieces darbu Gerda Roze saka:

Radīšanas procesā es iesaistos intelektuāli un emocionāli. Intelekts nosaka manu veidoto audeklu formas un abstrakciju ģeometrisko apveidu attiecības, bet emociju izsaka krāsa.

Man bezpriekšmetīgā māksla ir ļoti personisks mākslinieciskās izteiksmes veids, kur skatītājam jāpieņem forma un krāsa kā sižets un stils.

N.B.

Jaunā Gaita