Jaunā Gaita nr. 183, augusts 1991

 

 

Demokrātija Latvijā dzīva!

Padomju Savienības kaŗaspēks 1940. gada 17. jūnijā iesoļoja Latvijas Republikas teritorijā. Ne robežsargi, ne armija pretestību neizrādīja, jo tāds bija autoritatīvās valdības rīkojums. Par to Prezidents amatā palika vēl 34 dienas pildot Višinska rīkojumus: nomainīt valdību, likvidēt aizsargus un slimokases, atcelt paša izdotos likumus un steigā sagatavot komunistu plānotās Saeimas vēlēšanas.

Tanīs kritiskajās dienās A. Ķeniņš, K. Čakste, H. Celmiņš, J. Breikšs un citi vēlēšanām gatavoja pilsoņu sarakstu. Var tikai apbrīnot šo cilvēku drosmi un paļāvību uz demokrātiju, šajos apstākļos sastādot un publicējot šeit pievienoto aicinājumu vēlētājiem. Lieki minēt, ka jau pēc dažām dienām sarakstu likvidēja un deportācijai apcietināja J. Balodi, H. Celmiņu, A. Ķeniņu un citus.

Mūsu tautai ari šodien tādi drosmīgi cīnītāji ir vajadzīgi.

 

H. Vilks, Kanādā.

 

Redakcijas piezīme: demokrātisko latviešu 1941. g. Saeimas vēlēšanu plakātā zīmīgi ir vārdi „Vēlēšanās ... izšķiŗas mūsu liktenis uz ilgiem laikiem. Katram ir jāsaprot, ka šo likteni nedrīkst izšķirt nejaušība, kūtrība vai pat bailība.”

 

 

Jaunā Gaita